ترانه گیلکی کاکوله زنده یاد بانو شمس ,,, مسعودی

در حال پردازش ...

سپاس! با دوستان خود به اشتراك بگذاريد!

شما اين ويدئو را نپسنديديد! از بازخوردتان سپاسگزاريم

افزوده شده توسط ava
176 نمایش
شمسي شمس در رشت متولد شد و در مدرسه پيك سعادت تحصيل نمود. او از سال 1327 خوانندگي را شروع كرد. ابتدا در برنامه هاي شير و خورشيد سرخ و بعد به نام ناشناس در راديو تهران مي خواند. وي همسر حبيب اله بديعي بود. آن دو در زمان فيلمبرداري فيلم ولگرد با هم آشنا شدند. بانو شمس نزد ابوالحسن صبا و حسين ياحقي تعليم گرفت و از سال 1333 تا پايان سال 1336 در اركستر شماره ي شش راديو تهران كه رهبري آن را بديعي به عهده داشت مي خواند. برنامه هاي اين اركستر شب هاي جمعه از راديو پخش مي شد. از معروف ترين تصنيف هاي اين دوران تصنيف نرگس شيراز و دختر سنبل فروش مي باشد.
بانو شمس در سه فيلم سينمايي به نام هاي ولگرد به كارگرداني مهدي رييس فيروز، خورشيد مي درخشد به كارگرداني سردار ساكر و همه گناهكاريم به كارگرداني عزيز رفيعي بازي کرده است.
او همدوره دلکش، مرضيه و پروين بود. صدای دلنشين او در ترانه هايی چون نرگس شيراز (معینی کرمانشاهی) که مرغ زيبا را به سخن و گل را به چمن باز می آورد، هنوز هم ورد زبان کسانی است که آن سال ها را به ياد دارند و به موسيقی ايرانی عشق می ورزند. با وجود آنکه ترانه های زیبایی به زبان فارسی از بانو شمس به يادگار مانده, اما او بيشتر به خواننده ی تصنيف ها و ترانه های گيلکی شهرت داشت. ترانه هايی که او با خواننده ديگر هم ديار خود شاپور جفرودی اجرا کرده از شهرت و محبوبيت بسیاری برخوردار است.
شمسی شمس در مرداد ماه 1385 در آمريکا، در خلوت و تنهايی زندگي را وداع گفت.
یادش گرامی باد.
بخشاً نقل از سایت "من و داداش".
دسته بندی
تفریح و سرگرمی

دیدگاه تان را ارسال کنید

وارد شوید یا ثبت نام کنید تا دیدگاه ارسال کنید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که دیدگاه ارائه می کند