AVA360 Advertising

معرفی هنر آشپزی جدید شمال اروپا

در حال پردازش ...
57 نمایش
Published
http://persian.euronews.com/ در این برنامه زمین و زندگی درباره هنر آشپزی شمال اروپا صحبت می کنیم؛ اما نه در مورد جگر غاز سنتی یا خاویار؛ اینجا در اسکاندیناوی، سرآشپز ها بیشتر و بیشتر به طبیعت اطرافشان نگاه می کنند تا بتوانند غذا هایی کاملا خلاقانه عرضه کنند. به سراغ تورستن اشمیت دانمارکی، یکی از این آشپزان خلاق می رویم.

در شهر اوروس دانمارک هستیم. تورستن از جمله سرآشپزهایی است که آشپزی اسکاندیناوی را به بالا ترین قله های این هنر در سطح جهانی رسانده است. آشپزی محلی، فصلی و کاملا ساده شده.

اشمیت خود درباره دشواری های راهش می گوید: «وقتی کارمان را شروع کردیم، با خودمان می گفتیم فلان چیز را نداریم یا در آشپزی صاحب سبک نیستیم؛ مسائلی که مثل یک وزنه سنگین مانع حرکت ما می شد. ولی حالا آزادیم و هر کاری را می خواهیم انجام می دهیم.»

رشد گیاهان وحشی سریع است. تورستن فقط وقتی به سراغ سبزی ها می آید که به آن ها احتیاج دارد.

وی درباره نادر بودن بعضی از محصولاتش می کوید: «گاهی که با این گیاهان معطر غذا درست می کنیم، کارآموزی که در جریان تهیه یکی از غذا ها بوده است می گوید: استاد می توانیم ۱۰ -۱۲ تا از این سبزهای را استفاده کنیم. جواب می دهم که زحمت کشت سبزی ها با من بوده و فقط سه تا از این ها داریم.»

دو سال است که تورستن و همسرش ریکه ملینگ در یک خانه زیبا در حومه اوروس اقامت دارند. آشپزخانه بزرگ در مرکز رستورانی قرار دارد که می تواند چهل نفری از علاقمندان را پذیرا باشد.

طبخ غذا در چند دقیقه با چند حرکت مطمئن اتفاق می افتد: پایه خوراک گوشت فرآوری شده آب پز به همراه آرتیشو و روغن دودی شده است و البته چند چاشنی سحرآمیز دیگر نیز اضافه می شود.

اشمیت در باره الزام به نگهداری و ذخیره محصولات خوراکی در اسکاندیناوی می گوید:«در آشپزی شمال اروپا استفاده دم دستی محصولات ممکن نیست؛ باید آنچه را در طبیعت هست چید و برای فصل های بعد ذخیره کرد. چرا که در این کشورها فصل ها تفاوت زیادی با هم دارند. راستش ما بهار و زمستان داریم. در کشورهای دیگر به نسبت، همه فصل ها در طول سال گرم تر هستند. به دلیل اختلاف زیاد فصل ها در اینجا باید به این فکر باشید که چه چیزی را الآن استفاده می کنید و چه چیزی را باید برای ماه های بعد و به ویژه زمستان دودی، خشک یا نمک سود کنید.»


Youtube http://www.youtube.com/euronewspe
Facebook http://www.facebook.com/euronews.pe
Twitter http://twitter.com/euronews
دسته بندی
خوراک - تغذیه
وارد شوید یا ثبت نام کنید تا دیدگاه ارسال کنید.
اولین نفری باشید که دیدگاه ارائه می کند